субота, 10 березня 2012 р.

Біодизель. Пошук в Україні (Biodiesel. Find in Ukraine)

Якось, зовсім неочікувано в той час, я пересів з Таврії Пікап на Фіат Добло 1.9Д (Fiat Doblo 1.9D). Шукав чомусь саме авто на дизелі, ніби відчував.

От і день прийшов. Шукав де б заправитись біодизелем у Франківську. І, на диво, не знайшов! Хоча й хвости десь тягнулись, та все було не те.

Ну, пошук спраглого мозку так просто не спинити - Ютуб в допомогу. І - опа - то мабуть класичне відео яке одне з перших в запиті "biodiesel" - від всесвітньовідомих Руйнівників Міфів. Після перегляду майже не спав - зранку поділився з співробітниками, і, на мій подив, їх реакція була досить млявою, навіть з проявами недовіри в очах і судженнях. Я ще тоді не знав, що попереду рік моральної боротьби та відстоювання факту майже з кожним, з ким ділився відкриттям. А воно було шокуюче - будь-який дизельний двигун може їхати на...звичайній рослинній олії! Так, і на використаній навіть краще (немає води).


Ось і легендарне відео:
Коротко перекладу: олію взяли відпрацьовану в ресторані. Відфільтрували рівно 1 літру. Авто Мерседес щось типу старого 123. Коло довжиною 2,9 милі. На дизельному пальному проїхали 8,8 миль за 15 хвилин 15 секунд (швидкість 35 миль/год). Потім чорнезну відпрацьовану олію без будь-яких додаткових операцій заливають в той же окремий тестовий бачок. Авто завелось! (увага, в цьому пункті буде моє суттєве доповнення внизу). Результат експерименту - всі вражені що авто проїхало цілу літру та ще й витрата всього на 10% вища за звичайне дизельне пальне. Ще раз нагадують що крім олії, не робили жодної модифікації з автомобілем, що і здалось мені ну просто суперпуперрадісним варіантом для мого Фіата.

Ну і, звичайно, в мене питання за малим: де взяти сировину. Та виявилось все легше ніж гадалось - через знайомих знайшов ресторан, де згодились просто віддавати відпрацьовану олію. Я тільки поставив свою бочку і вже десь за тиждень мав першу партію літрів 50.
Перший тест провели з сусідом - від'єднали паливопроводи і разом з звороткою нанурили в півлітрову банку з олією. Мотор продовжував працювати, тільки з вихлопної додався запах смажених пиріжків :) Експеримент вдався. З тої радості я долив у бак ще десь літрів 15 звичайної відпрацьованої і відфільтрованої рослинної олії. Життя вдалось!

Проте хоча це й було літо, але коли через день я вже долив весь бак олії, наступного ранку авто відмовлялось завестись. Пам'ятаєте вгорі обіцяв доповнити? Так от, вся справа в тому, що олія загусла і це, як виявилось, основний великий мінус використання звичайної олії в дизельних двигунах. Проте здаватись я не збирався! І виходів було декілька.

Переглянемо ключове відео вже з Англії на BBC. Гість в студії Джейсон Тейлор показує свій варіант: використану пересмажену олію з ресторанів відфільтровує, потім додає Уайт-спіріт (без алкоголю) в розрахунку 97% олія 3% Уайт-спіріт. Збовтати і залишити на тиждень. Потім заливають в порожню паливну систему Volvo 740, прокачують і... заводять авто з першого разу!

Я і так пробував. Проте на моєму авто не спрацювало! Той самий ефект - олія надто густа.

Тоді все таки повернувся до пошуку біодизеля. Виявляється, все не так складно. Адже БІОДИЗЕЛЬ - це та сама олія (підходить тваринний або рослинний жир), в яких певним способом видаляється або заміняється спиртом найгустіша її частина - гліцерин.
Серед усіх варіантів найрозповсюдженішим є спосіб переетерифікації. Принцип простий: на 1л олії додають 200-250 г спитру і підігрівають. Каталізатором виступає звичайна сода. В результаті молекули гліцерину заміняють молекулами спирту. Гліцерин осідає внизу. Відео.


Значно простіше і доступніше вдома на подвір'ї (російською):

 

Ну що ж, спирт я дістав :) Оскільки для реакції підходить будь-який, то пробував на метиловому. Оскільки установки не було, "варив" усе надворі. Налив в казан 7 літрів олії. Підігрів знизу до 60⁰С. В окремій посудині розмішав 1,5 л смердючого спирту з 25г соди. Перемішав і додав до гарячої олії. Потім всю суміш перелив у бочку 50 л і добренько нею покалатав хвилин 5. Так і залишив. Через годину перелив в 5 літрові прозорі пляшки щоб бачити скільки зливати гліцерину. Чистого біодизелю вгорі виявилось чомусь не більше 5 літрів (грішу на "ручний" спосіб). Потім разів 5 доливав по літрі чистої води, калатав, відстоював, зливав знизу піну, мило до чистої води. І отримав гарненький справжній біодизель!

Проте, зрозуміло, процес трохи затяжний і часоємний. Тому пошуки продовжились...і привели до переобладнання самого автомобіля. 

Але про це згодом. До зустрічі. Цілюймосі :)

3 коментарі:

  1. а скільки по грошах виходить вартість одного літра такого біодизеля?

    ВідповістиВидалити
  2. вартість олії
    + спирт
    + сода
    + робота.
    В мене виходило тоді загалом 0 грн, бо спирт технічний був з заначки якоїсь, сода 3 грн?
    олію давали безкоштовно.

    ВідповістиВидалити
  3. ну і як там переобладнання? Зробив?

    ВідповістиВидалити